Nasz Salon specjalizuje się w sprzedaży paneli laminowanych.
W naszej ofercie znajduje się największy wybór, ponad 650 wzorów paneli. Panele laminowane w klasie ścieralności AC4, AC5 oraz AC6, panele o grubościach od 8 aż do 12 mm, panele z fugą dwustronną lub czterostronną, panele układane klasycznie lub ”w jodełkę”, panele z rysunkiem drewna lub panele imitujące powierzchnie kamienne czy marmurowe.
W naszej ofercie znajdują się panele poniższych producentów. Warto zajrzeć na podane strony, na których znajdą Państwo wiele cennych porad, przykładowe aranżacje czy specjalne konfiguratory, które ułatwią dokonanie wyboru.
Wzorniki – ważna rzecz.
Światło ma bardzo duże znaczenie w procesie postrzegania koloru, stopnia połysku i struktury.
Dlatego zachęcamy do wypożyczania wzorników.
Niebieska kropelka?
Kolekcje paneli, oznaczone zazwyczaj niebieską kropelką sugerują, że dany wzór jest uodporniony na działanie wody. Informacja taka jest niezwykle przydatna, jeżeli planują Państwo ułożenie paneli także w pomieszczeniach o podwyższonym ryzyku zalania (kuchnia, łazienka, korytarz).
Proszę jednak zwrócić uwagę na szczegóły takiego oznaczenia. Większość kolekcji jest uodporniona do 24 godzin, są jednak też kolekcje z ochroną aż do 72 godzin.
Panele laminowane są relatywnie tanią ale trwałą oraz funkcjonalną alternatywą dla tradycyjnych podłóg drewnianych, dlatego tak chętnie są wykorzystywane do wykończenia pomieszczeń. Przed ich wyborem warto się o nich czegoś dowiedzieć.
Panele zbudowane są zazwyczaj z czterech warstw, które łączy się ze sobą w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.
Spód, stanowi laminat lub specjalny papier, które eliminują naprężenia i zapewniają stabilność kształtu.
Rdzeń, który tworzy zazwyczaj płyta HDF. To od jej grubości i gęstości zależy trwałość podłogi.
Warstwa dekoracyjna z tworzywa (laminatu) lub papieru z nadrukiem danego wzoru.
Żywica melaminowa (czasem wzmocniona korundem), która zabezpiecza przed ścieraniem i działaniem wody.
Klasy ustala się na podstawie testu Tabera. Wyższa klasa ścieralności oznacza lepszą trwałość produktu
AC1 oraz AC2 – najniższa klasa – brak w ofercie handlowej w Polsce.
AC3 – panele do pomieszczeń mieszkalnych o małym i średnim natężeniu ruchu – brak w ofercie naszego Salonu.
AC4 – do pomieszczeń mieszkalnych o wysokim natężeniu ruchu oraz do pomieszczeń komercyjnych o małym i średnim natężeniu ruchu.
AC5 – do pomieszczeń mieszkalnych o bardzo wysokim natężeniu ruchu oraz do pomieszczeń komercyjnych o wysokim natężeniu ruchu.
AC6 – najwyższa klasa ścieralności, do pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych o bardzo wysokim natężeniu ruchu.
Klasa użyteczności informuje o rodzaju budynku oraz intensywności użytkowania podłogi. Jeden z ważniejszych parametrów (choć często pomijany), który będzie miał wpływ na finalną cenę paneli. Producenci stosują sześć klas użyteczności i określają je przy pomocy liczb: 21, 22, 23, 31, 32, 33.
Pierwsza z cyfr oznacza rodzaj pomieszczenia, gdzie cyfra 2 to panele podłogowe przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych, natomiast cyfra 3 to panele do budynków użyteczności publicznej.
Druga z cyfr informuje o stopniu intensywności użytkowania danej podłogi. Oczywiście do pomieszczeń o najwyższym natężeniu ruchu należy wybierać panele podłogowe oznaczone cyfrą 3.
Coraz częściej w budownictwie stosowane są projekty z otwartą kuchnią. Wybierając panele do kuchni, oprócz klasy ścieralności oraz użyteczności, należy zwrócić uwagę na ich odporność na wilgoć. Coraz więcej kolekcji pojawia się z oznaczeniem niebieskiej kropelki, która podpowiada nam, że dana kolekcja została specjalnie przygotowana do tego typu pomieszczeń. W naszym Salonie spośród ok. 550 wzorów paneli laminowanych, przeszło 300 jest oznaczonych w ten właśnie sposób.
V-fuga to wyprofilowana część panela na jego brzegach, która po połączeniu z innym panelem, w przekroju tworzy kształt litery V. Z technicznego punktu widzenia, producenci paneli tworzą V-fugę laminowaną lub malowaną i może być w kolorze danego wzoru, ciemniejsza od niego lub jaśniejsza. V-fuga spełnia bardzo ważne role w ułożonej podłodze i jest specjalnie przygotowana, aby podołać tym zadaniom. To w niej mają się gromadzić ewentualne zabrudzenia np. piasek. Jest tak wyprofilowana, że nie zakleszczy się on w niej. Na panelach bez V-fugi, nadmierna ilość wody np. z nie do końca poprawnie wyciśniętego mopa, może doprowadzić do powstania wybrzuszeń, które już na wejściu do pomieszczenia są bardzo widoczne. W panelach z V-fugą, nawet, jeżeli coś się będzie działo, to wizualnie będzie niezauważalne. V-fuga spełnia też rolę dekoracyjną, gdyż panel zazwyczaj imituje powierzchnie drewniane a kiedyś wszystkie deski układane na podłogach były właśnie fazowane. Takie rozwiązanie powoduje, że podłoga wygląda bardzo naturalnie.
Panele zazwyczaj są fugowane ze wszystkich czterech boków ale są też kolekcje z dwustronną V-fugą na długim boku panela, które na całej podłodze dają efekt „nieskończenie” długich desek.
Na Polskim rynku występują panele laminowane o grubościach od 6 aż do 15 mm. W naszym Salonie oferujemy panele od 7 do 12 mm.
Ze względu na fakt, że panele w pewnym miejscu na pewno „spotkają się” z płytkami ułożonymi na podłodze (np. łazienka), cała sztuka polega na tym, aby grubość paneli wraz z podkładem, dobrać tak, by razem z „napotkaną” płytką były na jednej wysokości. Różnica 1-2 mm w tych wysokościach nie będzie większym problemem, gdyż miejsce łączenia (z zachowaniem dylatacji) tych dwóch materiałów maskuje się listwą progową, na której te 2 mm łatwo „zgubić”. Większa różnica poziomów też da się zamaskować specjalistycznymi listwami progowymi, jednak efekt wizualny może być niezadowalający.
Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do jakiegoś nowego, urządzonego już pomieszczenia… Patrząc na podłogę będziemy widzieli jej kolor, wzór i strukturę. Są dwie możliwości, albo się ona nam będzie podobała i pasowała do całości wnętrza, albo nie… Przecież nie będziemy znali jej klasy ścieralności, użyteczności, czy nawet grubości… Zwyczajnie, albo się podoba, albo nie… Tylko tyle i aż tyle.
Nowe technologie zapewniają praktycznie nieograniczoną możliwość tworzenia danej powierzchni. W naszym Salonie prezentujemy ponad 650 wzorów paneli (z czego ok. 550 to wzory paneli laminowanych). Panele z fugą dwustronną lub czterostronną, panele układane klasycznie lub ” w jodełkę”, panele z rysunkiem drewna (efekt deski olejowanej, efekt ręcznego dłutowania, efekty postarzające, struktury synchroniczne, i wiele innych) lub panele imitujące powierzchnie kamienne czy marmurowe, panele z połyskiem.
Czyszczenie.
Najprościej myśleć o panelach laminowanych w taki sposób: Panel to drewno, wielokrotnie zmielone, poddane obróbce termicznej i chemicznej, prasowane pod wielkim ciśnieniem … ale jednak drewno! Skoro przyjmiemy takie założenie, to logiczną konsekwencją będzie używanie jak najmniejszej ilości wody czy specjalistycznych płynów pielęgnacyjnych, bo przecież wszystko, co drewniane pod wpływem wody puchnie i pęcznieje.
W bieżącej pielęgnacji wycierać podłogę na sucho (kurz i sierść naszych pupili) lub wilgotną (nie mokrą!) szmatką lub specjalistycznymi mopami (np. firmy Bona). Jeżeli już używamy tradycyjnego mopa, to musi być on bardzo mocno wyciśnięty a i tak, po przetarciu podłogi najlepiej przewietrzyć pomieszczenie, aby nadmiar wody mógł szybko odparować.
Ochrona przed zarysowaniami.
Panele nawet o najwyższej klasie ścieralności nie są niezniszczalne. Wszystkie meble, krzesła i ruchome sprzęty należy podkleić podkładkami filcowymi. W korytarzach, przy wejściu, powinna być wycieraczka lub dywanik. Przy biurkach, gdzie zazwyczaj są fotele na kółkach, obowiązkowo powinna być zastosowana mata ochronna.
Jeżeli powyższe porady i zalecenia wezmą sobie Państwo do serca, to przez długie lata będą się Państwo cieszyć wyglądem i trwałością swoich podłóg.
Podstawą paneli laminowanych jest zwykle wykonany z plyty HDF jego rdzeń. Do produkcji płyt HDF stosuje się drewno oraz materiały drewniane, pochodzące z odzysku. Aż 85 procent masy paneli nadaje się do dalszego recyklingu.
W dużej mierze, podłogi laminowane mogą być zatem rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.